Asociace krajů: Záchranným službám může brzy hrozit kolaps 

BRNO 9. ledna (ČTK) - Záchranným službám může podle českých a moravských hejtmanů brzy hrozit kolaps. Stalo by se tak v případě, kdy by kraje musely vrátit část peněz, které byly v minulosti údajně nesprávně vyúčtovány mezi záchrannou službou a zdravotními pojišťovnami. Pak by totiž kraje neměly dostatek peněz na zajištění provozu záchranných služeb a mohlo by ohrozit pomoc lidem v nebezpečí života, řekl dnes novinářům šéf Asociace krajů ČR Evžen Tošenovský. 

Asociace krajů v dnešním prohlášení po jednání svého vedení v Brně vyzvala vládu, aby se problémem začala neprodleně zabývat. Někteří hejtmani mluví o nehoráznosti. Záchrannou službu totiž v letech 2001 a 2002, kdy měly v záchrankách vzniknout přeplatky, zřizoval prostřednictvím okresních úřadů stát. Nyní však dluh mají platit kraje, které se ještě ani nevyrovnaly se zadluženými nemocnicemi, jež na ně stát převedl loni v lednu. 

Nedávno ministerstvo financí podle středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS) upozornilo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), že v letech 2001 a 2002 byly záchranným službám špatně účtovány výkony a že kraje by peníze měly vrátit. "Je tam rozdíl v hodnotě bodu a chtějí (VZP), abychom vrátili v celé České republice asi 250 milionů korun, které kraje nemají," uvedl Bendl. Pokud by k tomu došlo, činnost záchranek v celém státě by podle něj byla ohrožena. 

Pro ministerstvo financí je podle něj suma 256 milionů zanedbatelná a její vybrání by ani nevyřešilo dlouhodobé finanční problémy VZP. Pro kraje je však částka klíčová, míní Bendl. 

Sebechvála vlády o oddlužení bývalých okresních nemocnic, převedených na kraje, je podle středočeského hejtmana podivná. "Vláda se snaží prodat, že uhradila dluh nemocnic, ale na druhé straně chce peníze (na zdravotnictví) krajům vzít," míní. 

Kraje jsou však připraveni bránit sebe i pacienty. V případě, že zdravotní pojišťovna začne peníze na záchranné služby krátit, budou se kraje soudit. "Dokud nerozhodne soud, nezaplatíme ani haléř," oznámil například jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Je podle něj nehorázné, že dluh vymáhá ten, kdo dluh způsobil. Soudní cestou by případně spor chtěl vést i Bendl. 

Toho už VZP kontaktovala a oznámila, že dluh bude umazávat formou takzvaného započtení. "Takže například nám řeknou, že nám posílají 1,5 milionu korun, odečtou však (dluh) a nám dojde půl milionu," vysvětlil mechanismus likvidace dluhu navrhovaný pojišťovnou Bendl. 

Zdeněk Novák