Na skok v Tokiu

aktualizace 16.12.2003

Poštěstilo se mi před nedávnem navštívit Japonsko a to přímo hlavní město Tokio. Nechci se teď zabývat technickou úrovní tamní dopravní infrastruktury, toho se u nás dočkáme možná za dvacet - třicet let... Pokud vůbec... Měl jsem ale štěstí a podařilo se mi udělat pár fotek, které vás možná budou zajímat.

Čirou náhodou a díky tomu, že jsem "obětavě" opustil tržiště a letěl přes dva bloky fotit, se mi podařilo přeci jen v tom shonu vyblejsknout pravou tokijskou ambulanci. Je to Nissan, bližší typové označení neznám, tam jezdí takové auťáky, o kterých se nám v Evropě ani nesnilo. Nakládali do toho nějakou starší bábrdli, kterou pak s velkým houkáním odvezli. Posádka byla dvoučlenná (zřejmě paramedický systém) a na hlavě měla normálni plechové blembáky! Viděl jsem ambulanci z autobusu několikrát a měli je pokaždé :-). Jak je vidět na jejich služebním oblečku, asi to bude tim, že spadají pod fire dept. A mají je nasazeny i za jízdy. Ambulance ma jiný typ houkání, zatímco kliftoni a hašouni mají takovou trochu podivnou obdobu federálího wailu, tak ambulance houká dvoutónem, jako má Tesla HI-LO, ale není to kvarta, nýbrž tercie a střídáni tónů je pomalé. Všechny, co jsem viděl, měly stejný vzhled, ačkoliv se auta občas lišila. Všechny služby tam jezdí na červené majáky, jen dálniční služba (tak něco mezi silničáři a žlutým andělem) má k červené jestě oranžovou. Modré majáčky jsem viděl akorát na nějakém náklaďáku, zřejmě má u nich modré světlo nějakou specifickou funkci, ale poldové, hašouni i záchranky mají pouze červenou (aspoň v Tokiu). Sirény jsou docela výkonné a pozor, mají úžasnou vychytávku, ze které jsem šel do kolen :-). V autě mají v nějaké chytré krabičce (nejspíše přímo implementace do ovládačky) nahrány namluvené relace a když se auto blíží ke křižovatce, tak začíná show. Sirena vříská a do toho se mocným hlasem ozývá upozornění, že vozidlo bude projíždět na červenou, případně bude odbočovat tam a tam. Fakt, nekecám! Přitom když se u nás kvákne do PAčka, tak to skřehotá a je to zkreslené, ale oni to mají vymakané, hlas je krásně srozumitelný, úplné hi-fi! Nejdřív jsem si myslel, že to mluví spolujezdec (i když taky asi může), ale pokaždé to byl stejný hlas a jestě jsem se na to ptal domorodců. Používají to záchranky, poldové i ta dálniční služba. Používají to možná i hašouni, ale ty jsem viděl na VRZ jet jen jednou a to bylo na dálnici a nic neříkali :-). Dovnitř auta nebylo vidět, tak nemohu sloužit s vybavenim, asi se to bude lišit typ od typu, jako u nás. Některé sanitky jsou jestě větší, než tahle, ale tenhle typ jsem viděl nejčastěji. Místo rotačního majáčku na čumáku mají některé vozy červené stroboskopy (jako u nás), případně centrální velkoplošné LED světlo. Když kouknete na střechu v tom bočním záběru, uvidíte jakési podivné anténky, zřejmě trunkový převaděč někde v pásmu UHF, ale scanner jsem nebral, aby mě nezavřeli :-)). A stejně neumím japonsky :-))). Antén mají hafo, kdoví na co... možná i nějaké datové přenosy z přístroju ve voze do špitálu, ani bych se tomu nedivil. Případně nějaká součinnost a něco bude patřit navigačnímu systému, bez kterého se tam v tom blázinci nikdo nevyzná.

Jinak ten zásah proběhnul dosti rychle, než jsem tam doběhnul, tak už měli bábuli naloženou, pár minut ji ošetřovali a šup do špitálu, sotva jsem to stačil vyfotit. Prostě klasika, metoda ŽAVES :-)). Ale sanitky po městě jezdi velmi opatrně, to se s našimi nedá vůbec srovnat... Kolikrát jsme jeli autobusem tak 30 - 40 a houkající ambulance nás pomalu předjížděla na několikapruhové ulici s bídou šedesát. Asi maji své zkušenosti, to by bylo pustit tam ty divočáky z našich převozek... :-D.


S pozdravem,
Jirka, KXC 195
rescue.radio@quick.cz

 ______________________  (c) dr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz ______________________