Nové operační středisko Frankfurt

aktualizace 10.1.2005

12.12.2004 bylo uvedeno do provozu nové operační středisko hasičů a záchranky ve Frankfurtu nad Mohanem. Bylo to nutné, protože stará hlavní stanice (z roku 1982) se bude bourat. 

Nová stanice je již v provozu od května 2003 (viz ZDE). Operační středisko se mělo původně stěhovat v květnu, ale nakonec bylo otevřeno až v prosinci. 

Byla zavedena úplně nová technika. Nový je počítačový systém i vysílací technika a také telefonní systém, založený na technologii ISDN (doposud byla všude analogová technika).

Při volání z pevné linky se nyní on-line zobrazuje i i adresa volající stanice (z databáze Telecomu). Volání z mobilních sítí se bohužel automaticky nelokalizují. Dispečer zpracuje zprávu a PC mu ukáže nejbližší vůz RZP / RLP / hasičů (podle kódu události je nastaveno, jaké vozy mají být zobrazeny). 

Když je posádka ve voze (na příjmu), dostává informace o události rádiem. Pokud je na základně, odchází informace na tiskárnu v garáži a současně se aktivují digitální pagery. Počítač pošle na pagery "wav" / "mp3" soubor se zvukovou nahrávkou (jeden kolega od hasičů musel 2 týdny vše - ulice, čísla domů, objekty, dálnice apod. - namluvit do počítače). Počítač při výjezdu údaje poskládá dohromady a pošle na pager. Pagery jsou podobné jako v nemocnicích. Pokud je na základně víc posádek a jedna z nich má výjezd, ostatní to poznají jen podle toho, že se na chodbách rozsvítí příslušné číslo. Je to dobré hlavně v noci, kdy se probouzí jenom ta posádka, která má výjezd. Na pagery může volat každý každému, jsou funkční cca 1 km v okruhu kolem základny. Problém je, že dispečer nemůže k počítačovému textu nic dodat - případné doplňující informace musí předat až vysílačkou. 

Oficiální tisková zpráva je ZDE

Text a foto: Petr Stehlík, Frankfurt (text redakčeně upraven)

 ______________________(c) dr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz ______________________