Chvála bláznovství

aktualizace 31.5.2002

Je půl páté ráno, doposud temná obloha se začíná nad východním obzorem barvit do modra a ve Zlatých Horách u Jeseníku končí téměř 24 hodin trvající maraton soutěží posádek záchranných služeb. Na parkovišti se tísní poslední posádky, půlnoční bramboračka pomalu dochází, u baru pár hloučků živě i méně živě diskutuje o právě plněných úlohách. Pozorný divák tu a tam u stolu zahlédne také poněkud pobledlé postavy s kruhy pod očima, zoufale listující hromadami poznámek - to jednotliví rozhodčí dávají dohromady výsledky "svých" disciplín...

Je za námi 6. ročník Rallye Rejvíz... Co to je? Já nevím - tedy nevím přesně. Je to soutěž, setkání, metodické zaměstnání... ale hlavně fenomén, pojem, označení pro cosi, co tým pod vedením J.S. a J.M. během šesti let uplácal do podoby podle mého nejpřínosnější "záchranářské" akce u nás, akce, která zcela jistě zachránila možná desítky skutečných, opravdových lidských životů právě tím, že stovky jiných, naštěstí jenom "papírových", zde za ta léta nemilosrdně padly za oběť omylům a chybám. Jenže právě těmito chybami se lidé učí a právě Rejvíz je jedinečnou příležitostí, jak se něco naučit bez toho, že by byla zmařena byť jen jediná kapka skutečné lidské krve. 

Letošnímu ročníku přálo počasí (s výjimkou dvouhodinového lijavce s bouřkou, k jehož přivolání rouhavými slovy se ovšem osobně hrdě hlásím), a podle mého názoru mu přála i celková pohoda a lidská "konstelace" ve Zlatých Horách, takže tento ročník alespoň já osobně považuji za jeden z nejpohodovějších, které jsem zde absolvoval, i když v sobotu ráno po více než 24 hodinách bdění jsem toho měl vážně dost... Jenže... už teď vím, že pokud to aspoň trochu půjde, za rok tu budu zase a rád se přidám k bandě bláznů s krevní skupinou R+.

"Reševalci" neboli slovinsky záchranka  Bohema - sídlo soutěže a doupě posádek Velmi zdařilý vrak autobusu... Nehoda autobusu - pohled z ptačí perspektivy Ranění, nářek, ubíhající čas a nelítostní rozhodčí... Dokonale navozený stres Ošetření těžce raněného "cestujícího" KPCR v podání šampionů (ZZS Mělník) "Zachraňte Františka!" aneb herecká etuda v podání M.V.  Hele vole doktore kdybys nevěděl co s nim, tak ti můžu poradit - já byl na vojně u zdravoťáků... Úlohou přihlížejícího "Lojzy" bylo znervóznět posádku a rozptylovat pozornost. Splněno dokonale...  Jak neutopit doktora Mráčka aneb suchý odjížděl málokdo... Jak natočit EKG přes neopren... ?! Resuscitační box na Emergency nemocnice v polské Nise Zával v rudném dole Uf, už je venku, ale byla to dřina! Když je hlad, i selátko se sní...  Spanilá jízda Parkoviště závodních strojů Cimbálovka - ředitel J.S. osobně tvrdí muziku Záchranář musí zvládnout jakoukoliv úlohu... Jo to ve třiapadesátym... Kolegové z Texasu v družném hovoru s Ředitelem Zeměkoule J.S. (uprostřed) Ještě jedni kolegové z Texasu Bylo to krásné a bylo toho dost...

Faktografie

Počet posádek: 30 v domácí soutěži a 25 v mezinárodní soutěži

Účastnické země: ČR, Slovensko,Slovinsko, Řecko, USA, Argentina, Polsko

Počet soutěžících: 165

Úlohy:

Úlohy Národní soutěž Mezinárodní soutěž
D1 Intoxikace Cordipinem, AV blokáda III. stupně, KPCR, kardiostimulace. Zával v rudném dole. Vyproštění, zajištění.
D2 Hromadné neštěstí - havárie autobusu. Třídění, priority odsunu, ošetření. (místo: Nisa, Polsko) AV blokáda III. stupně, fraktura krčku. Stimulace, zajištění, předání na Emergency.
D3 Alergická reakce - léčba. Boleti na hrudi - potápěč ve vodě. Vytažení, diagnostika, terapie.
N1 Intoxikace opiáty. Osobní bezpečnost. Léčba. Tenzní pneumothorax. Drenáž. Při prodlení zástava oběhu, KPCR.
N2 Aneurysma břišní aorty. Vyšetření, diagnoza, terapie, transport. Hromadné neštěstí - nehoda autobusu. Třídění. 

Součástí denních etap byly ještě tzv. "vsuvky" - jednoduché úlohy zaměřené na konkrétní situace z oblasti osobní bezpečnosti, zručnosti atd.

Výsledky:

Pořadí Národní soutěž Mezinárodní soutěž
1. ZZS Mělník I. Texas MCHD II, USA
2. ZZS Česká Lípa OSZZS Zlín, CZ
3. ZZS Praha - západ ZZS Mělník II, CZ

Kompletní informace, výsledky a přednášky z konference Rescue Jeseník 2002 najdete na stránkách Rallye Rejvíz

Dr. Ondřej Franěk